Header image  
Informačný server o výstavbe  
 
 

Riadiace systémy a technológie


     V tejto sekcii prinášame pár informácii ohľadne jednotlivých najbežnejšie používaných systémov na riadenie objektov vrátane rodinných domov.

Systém KNX ( EIB Instabus )

     Systém KNX vznikol ako európska inštalačná zbernica EIB instabus. Je podporovaný veľkými výrobcami ako napr. Siemens, ABB, Bosch, Merten, a iní (http://www.knx.org/knx-members/list/).

                         
                         Obr. Princíp prepojenia systému KNX

Systém funguje po 4-vodičovej zbernici princípom prenosu telegramov od jednotlivých komponentov systému. Zbernica je riešená ako krútený pár pre komunikáciu a napájanie. Prenos je rýchlosťou 9600 bitov za sekundu. Na prenos je tiež možné použiť prenos po 230V vodičoch (power line) s rýchlosťou 1200 bitov za sekundu a bezdrátový prenos v pásme 868 MHz rýchlosťou 16384 bitov za sekundu s maximálnym výkonom 25mW a prenos po sieti Ethernet IP kedy sú telegramy zabalené do IP protokolu.

V systéme KNX je k dispozícii veľké množstvo zariadení ako sú senzory, tlačidlové panely, riadiace moduly, zariadenia pre ovládanie svetla, žalúzii, kúrenia, vetrania a iných.

Technológiu KNX podporuje mnoho výrobcov zariadení pre riadenie objektov ale aj zariadení napr. kotlov, domácich spotrebičov a podobne. Mohutnosti a podpore systému zodpovedá aj jeho cena, systém však vo väčšine prípadov uspokojí požiadavky aj náročnejšej klientely a disponuje veľa druhmi dizajnových riešení.


Systém SVEA ( TAC ) - LON

Systém spoločnosti SVEA je postavený na technológii firmy Echelon(R) z USA. Rovnako ako v prípade KNX je technológia zbernice LON podporovaná veľkým počtom výrobcov z celého sveta. Na rozdiel od systému KNX, kde sa používajú jednoduché telegramy, vie systém LON pracovať s rozličnými formátmi a veľkosťami správ a typmi komunikácie.
Ku komunikačným kanálom patrí prenos po krútenom páre s vysielačmi RS485, FTT-10A štandartne 78 kilobitov za sekundu, systém umožňuje napájanie zariadení po dátovej zbernici (Link Power), prenos po sieti 230V (PowerLine), prenos po sieti IP a iných.

                                    
              Obr. Princíp prepojenia klasickej inštalácie a LON systému

Systém SVEA je postavený na zbernici FTT-10A. Toto riešenie umožnuje realizáciu topológie zbernice ale aj tzv. voľnú topológiu (FreeTopology), kedy je možné zbernicu vetviť, riešiť odbočky a podobne.
  
Produkty spoločnosti SVEA zahŕňajú senzory pohybu, osvetlenia, inteligentn tlačidlá a panely pre ovládanie miestností, zariadenia pre ovládanie osvetlenia, klimatizácie, kúrenia, vetrania, žalúzii a mnoho iných. V štandarte FTT-10A je možné na jednu sieť pripojiť zariadenia rozličných výrobcov, ktoré si budú medzi sebou rozumieť. Na zariadeniach sú definované tzv. sieťové premenné, ktoré sa nástrojom na výstavbu siete medzi sebou poprepájajú a jednotlivé zariadenia si prostredníctvom nich vymieňajú potrebné informácie.

Zariadenia výrobcu SVEA nájdete na ich domovskej stránke www.svea-bcs.com, k dispozícii je niekoľko dizajnových vyhotovení zariadení.

Systém SmartHome spoločnosti ELISS Žilina

Systém spoločnosti ELISS je postavený rovnako na technológii LON ako v prípade systému SVEA.

Riadiace moduly sú prepojené zbernicou pre vzájomnú komunikáciu jednotlivých častí objektu pre výmenu informácii medzi modulmi. Každý prvok systému tým pádom vie o každom inom prvku. K dispozícii sú moduly vstupov, výstupov, kombinované moduly, ovládanie panely, senzory osvetlenia, zobrazovacie jednotky a podobne. Rovnako je možné prepojenie s perifériamy iných výrobcov a doplnenie zariadení podľa požiadaviek investora. Tento systém je cenovo veľmi efektívne riešenie pre riadenie rodinných domov a iných objektov. Výhodou spoločnosti ELISS je možnosť naprogramovania aplikácie presne podľa požiadaviek zákazníka a tým úprava jeho riešenia presne na mieru.

Systém EGO-N spoločnosti ABB

K relatívne novým systémom na trhu patrí systém EGO-N spoločnosti ABB. Systém disponuje základným sortimentom zariadení, ktoré uspokojí priemerného užívateľa s bežnými narokmi na riadiaci systém v domácnosti. Sú k dispozícii moduly pre riadenie osvetlenia, žalúzii, elektrických okruhov, senzory teploty, svetla, tlačidla, modul na pripojenie na IP sieť, modul logických funkcií a podobne.
Riadiace moduly sú prepojené zbernicou pre vzájomnú komunikáciu jednotlivých častí objektu pre výmenu informácii medzi modulmi. Systém je prispôsobený dizajnovo rade výrobkov spoločnosti ABB.

                  
                  Obr. Princíp prepojenia systému Ego-n

Systém Ego-n® je centralizovaný systém s riadiacou jednotkou umožňujúcou vzájomné propojenie až 512 systémových prvkov prostredníctvom štvorvodičovej zbernice. Senzory/snímače (spínače, pohybové senzory, termostaty atd.) sú vyrábané v obľúbených designových radách Element® a Time®. Aktory/akčné členy a dalšie systémové prvky sú v štandartnom modulovom vyhotovení na tzv. DIN lištu do rozvádzača. Do systému je možné v prípade potreby zakomponovať aj bezdrátové rádiové vysielače z ponuky ABB v spomínaných designoch.

Základné funkce prvkov systému sa nastavuje jednoducho pomocou tlačdiel na snímačoch a  moduloch akčných členov bez nutnosti použitia počítača. Zložitejšie inštalácie s pokročilými funkciami sa oživujú pomocou veľmi jednoduchého a bezplatného softwaru Ego-n® Asistant. Vďaka tomu sú projektovanie aj montáž systému Ego-n® veľmi jednoduché a zvládne ju každý dobrý profesionál z odboru elektroinštalácií.

Viac informácii o systéme Ego-n nájdete na ich domovskej stránke www.ego-n.cz

Systém INELS - Inteligentné domy

Základ systém INELS je tvorený základnou jednotkou CU2-01M s rozhraním Ethernet (pre pripojenie PC, NB, PDA, ovládanie cez interner), napájacou tlmivkou BPS2-O2M pre pripojenie zdroja 27V a v prípade potreby externým masterom zbernice MI2-O2M. Na zbernicu RS232 základnej jednotky je možné pripojiť GSM modem GSM2-01 pre ovládanie systému prostredníctvom GSM telefónu. Na zbernicu CIB sa pripájajú jednotlivé prvky systému montované do podomietkových krabíc alebo rozvádzača. Systém disponuje základným sortimentom zariadení, ktoré uspokojí aj náročnejšieho užívateľa s výššími nárokmi na riadiaci systém v domácnosti. Sú k dispozícii moduly pre riadenie osvetlenia, žalúzii, elektrických okruhov, senzory teploty, svetla, tlačidla, jednotky vstupov a výstupov, prevodníky digital/analog a podobne.

              
              Obr. Princíp prepojenia a jednotiek systému INELS

Do systému je možné pripojiť tiež multimediálnu jednotku SOPHY2 pre ovládanie prostredníctvom hlasu, IČ diaľkového ovládania, pripája sa na ňu tiež pohybový detektor, snímač teploty, senzor úrovne osvetlenia, reproduktor.
Viac informácii o systéme Ego-n nájdete na ich domovskej stránke www.inels.cz

Systémy ďalších výrobcov

K ďalším systémom dostupným pre riadenie RD a objektov patrí napríklad Nikobus od NIKO, rovnako aj ďalší vyrobcovia prichádzajú so svojimi vlastnými riešeniami. K bezdrôtovým systémom patrí napríklad riešenie českej spoločnosti Elektrobock so systémom PocketHome. Toto riešenie je výhodné v prípade, že sa jedná o dokončený objekt a realizácia potrebnej kabeláže by bola pracná prípadne nemožná.


V prípade záujmu kontakt na nás nájdete v Kontaktoch.